دوشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۱۳

مقدم سلیمی:

چاه‌های پایش آب‌های زیرزمینی سایت پسماند محمدآباد حفر شد

وحید مقدم سلیمی، سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری قزوین گفت: سه حلقه چاه پایش آب‌های زیرزمینی با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد و 230 میلیون ریال، توسط شهرداری قزوین در سایت پردازش و دفع پسماند محمدآباد احداث شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت خدمات شهری شهرداری قزوین؛ مقدم سلیمی این اقدام را گامی بلند در راستای حفاظت از محیط زیست دانست و گفت: حفر چاه‌های پایش در کنار لندفیل پسماند به‌منظور دسترسی به جریان آب‌های زیرزمینی و نمونه‌برداری از آب سفره‌های زیرسطحی محدوده سایت و با هدف پایش ورود آلاینده‌های احتمالی ناشی از نشت شیرابه پسماندها در محیط پذیرنده انجام می‌شود.

وی افزود: هر یک از این چاه‌ها 50 متر عمق داشته و بر اساس جریان غالب و شیب هیدرولیکی آب‌های زیرزمینی، در مجاورت لندفیل سایت احداث شده است.

سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری قزوین اظهار کرد: به محض آماده شدن شرایط نمونه‌برداری، این اقدام با حضور نماینده دستگاه‌های ذیصلاح و توسط آزمایشگاه معتمد انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در هر دوره شش‌ماهه پارامترها و شاخص‌های گوناگونی از جمله میزان آمونیاک، نیترات، کاتیون‌ها، آنیون‌ها، PH آب، هدایت الکتریکی و کل مواد جامد محلول، شبه فلزات و ترکیبات آن‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: گزارش نهایی پایش هر دوره بر اساس دستورالعمل‌های موجود تهیه شده و به همراه چک‌لیست‌های مربوطه و نظرات کارشناسی منتشر خواهد شد.

مقدم سلیمی در پایان تصریح کرد: بررسی و مقایسه نمونه هر دوره با نمونه شاهد می‌تواند به این سؤال پاسخ دهد که آیا فعالیت و دفن زباله شهری تأثیری بر کیفیت آب‌های زیرزمینی داشته است یا خیر و از این طریق موجب ایجاد شفافیت برای شهروندان و نهادهای نظارتی خواهد شد.

گفتنی است حفر چاه‌های پایش آب‌های زیرزمینی در کنار لندفیل پسماند که برای نخستین‌بار در کشور صورت گرفته است، ازجمله اقدامات شهرداری قزوین در راستای ساماندهی و احیای سایت پردازش و دفع پسماند محمدآباد، پس از واگذاری مدیریت سایت به مجموعه این شهرداری از ابتدای آذرماه سال 99 با مصوبه کارگروه مدیریت پسماند استان است.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط