پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۰۶

شفيعي، مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين:

گسترش فرهنگ ايمني در سطح شهر امري حياتي است

سازمان آتش نشاني قزوين به دليل برنامه‌ريزي خوب از طرف سازمان شهرداري‌ها و وزارت کشور به ‌عنوان پايلوت آموزش آتش نشاني غرب کشور شناخته شده است.

 

مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين گفت: با برنامه‌ريزي خوبي كه صورت گرفت سازمان آتش نشاني قزوين از طرف سازمان شهرداريها و وزارت کشور به‌عنوان پايلوت آموزش آتش نشاني غرب کشور شناخته شده است.
به گزارش اداره روابط عمومي شهرداري قزوين؛ سيد علي شفيعي در آيين گراميداشت هفتم مهر "روز ايمني و آتش نشاني"  گسترش فرهنگ ايمني در سطح شهر را امري حياتي دانست و  افزود: مرکز آموزش و پروژهش اين سازمان با توجه به رسالت خود در  ايجاد شهري ايمن و ارتقاي سطح فرهنگ ايمني شهروندان با بهره‌گيري از تخصص و دانش کارشناسان و برنامه‌ريزي خوب از طرف سازمان شهرداري‌ها و وزارت کشور بعنوان پايلوت آموزش آتش نشاني غرب کشور شناخته شده است.
وي با بيان اينكه آتش نشانان ايثار، محبت و شجاعت حضرت علي(ع) و ايثار و شهادت شهداي اسلام را الگوي خود قرار دادند، گفت: آتش نشانان بدون هيچ چشمداشتي جان خود را براي حفظ جان و مال مردم فدا مي‌كنند و اين بسيار ارزشمند است.
شفيعي با بيان اينكه مي‌توان با دستگاه‌هاي خدمات رسان مرتبط يك ايمني مطمئن براي شهر ايجاد كرد، افزود: امروز دستگاه‌هاي مرتبط براي حفظ جان و مال مردم و تحقق امنيت تلاش مي‌كنند و اميني بدون برنامه ريزي مدون و همكاري به وجود نمي‌آيد.
 مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين با بيان اينكه براي ترويج فرهنگ و آموزش رعايت مسائل ايمني و پيشگيري از حادثه با رسانه ها و صدا و سيما ارتباط تنگاتنگي داريم، بيان كرد: در سال گذشته 200گزارش، خبر و عكس در اختيار رسانه ها و صداو سيما قرار گرفت و انتشار اين اخبار موجب ترويج فرهنگ پيشگيري از حادثه شده است.
اين مسوول با اشاره به بودجه 54ميليارد ريالي اين سازمان در سال جاري بيان كرد: تعداد ايستگاه‌هاي اين سازمان  7 ايستگاه است و براساس استانداردهاي جهاني براي هر 50 هزار نفر بايد يک ايستگاه آتش نشاني در شهر وجود داشته باشد که با توجه به جمعيت 400 هزار نفري شهر قزوين، هم اکنون تعداد ايستگاههاي آتش نشاني را در اين شهر با استانداردهاي جهاني مطابقت دارد و در حال حاضر 2 ايستگاه خيابان امام قزوين –چوبيندر در دست طراحي و ساخت مي باشد.
وي با اشاره به تجهيزات سازمان آتش نشاني گفت: سال گذشته در مجموع هزار و 967 مورد عمليات توسط سازمان آتش نشاني قزوين صورت پذيرفته است که از اين تعداد، 1161 مورد مربوط به اطفاي حريق و 806 مورد مربوط به حوادث امداد و نجات مي باشد.
شفيعي افزود: در سال گذشته موفق شديم 14 دوره آموزشي را براي پرسنل خود برگزار نمائيم که در مجموع اين دوره ها 613 نفر به مدت 4 هزار و 238 نفر ساعت آموزش هاي لازم در زمينه نحوه رويارويي با حوادث مختلف را فرا گرفتند.
مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين به تفاهم‌نامه  آموزش و پرورش اشاره و بيان كرد: در سال گذشته 250نفر براي اخذ ديپلم آتش نشاني شركت كردند كه 130نفر موفق به اخذ ديپلم شدند.
اين مسوول با اشاره به اينکه مجموعه کارکنان اين سازمان به ضرورت برقراري ايمني در سطح شهر آگاهي کامل دارند،افزود: سازمان آتش نشاني قزوين برنامه هايش را به گونه اي تنظيم کرده است که بتواند علاوه بر انجام وظايف و مسئوليت هايي که بر عهده دارد، جلب مشارکت عمومي و افزايش آگاهي مردم را به سوي ايمني بيشتر سوق دهد.
وي گفت: در سازمان آتش نشاني قزوين در کنار نيروهاي حرفه‌اي آتش نشاني، تعدادي از نيروهاي داوطلب حضور دارند که در فعاليت هاي ايمني و آتش نشاني مشارکت مي کنند كه 60درصد آنها خانم هستند.
مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين با اشاره به ضرورت جذب و آموزشي آتش نشاني داوطلب و تقويت مشارکت عمومي جهت گسترش فرهنگ ايمني در سطح شهر گفت: آموزش آتش نشانان داوطلب به منظور گسترش اطلاعات شهروندان در خصوص رعايت مسايل ايمني صورت مي گيرد تا آنها با فراگيري مهارت هاي لازم ، مکمل نيروهاي آتش نشاني بوده و بتوانند در محيط هاي کاري و مسکوني در لحظات اوليه بروز حوادث دخالت کنند و از گسترش دامنه حوادث وخسارات احتمالي جلوگيري نمائيد.
اين مسوول افزود: واحد پيشگيري از حريق و حوادث سازمان با طراحي و اعمال روش هاي ايمني، تلاش مي کند تا در ساخت و سازها و همچينن بهره برداري از ابنيه احداث شده در سطح شهر حداکثر ايمني رعايت شود و جامعه به سوي ايمني بيشتر حرکت نمايد.
پايان پيام 

 

تصاویر مرتبط